راهنمای کامل ایمیل مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

‌ایمیل مارکتینگ اهمیت بسیار بالایی در بازاریابی اینترنتی دارد. شاید این تصور در ذهن شما وجود داشته باشد که با وجود شبکه‌های اجتماعی، چه نیازی به استفاده از ‌ایمیل است؟ فراموش نکنید که شما نباید تنها به سرعت فکر کنید بلکه روش مورد استفاده در بازاریابی اینترنتی باید از اعتبار بالایی برخوردار باشد تا بتوانید اعتماد کاربران را جلب نمایید. ‌ایمیل، همچنان یک روش بسیار رسمی و معتبر شناخته شده است و در نتیجه ‌ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ‌ایمیلی باعث افزایش اعتبار کسب و کار شما خواهد شد.

ایمیل مارکتینگ
راهنمای کامل ایمیل مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ – ایمیل بانک پلاس

ایمیل مارکتینگ چیست؟

اجازه دهید بیشتر در مورد سامانه ‌ایمیل مارکتینگ صحبت کنیم تا با اطلاعات کامل در مورد این ابزار دیجیتالی، بتوانید از آن در معرفی کسب و کار خود به خوبی استفاده نمایید. فرض کنیم شما قصد دارید محصولات تولیدی و یا فعالیت‌های کاری خود را به تمام دنیا معرفی کنید تا از این طریق، هر روز مشتریان بیشتری داشته باشید. برای این منظور باید به سراغ اینترنت بروید که تنها راه ارتباطی انسان‌ها با هم در تمام دنیا است. ابزار‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد که بازاریابی ‌ایمیلی، یکی از مهمترین این ابزار‌ها است. ذهنیتی که در بین عموم مردم وجود دارد این است که از ‌ایمیل تنها برای ارسال پیام‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود اما این تصور کاملا اشتباه است چرا که تبلیغات ‌ایمیلی با ایمیل مارکتینگ کاملا تفاوت دارد. هدف از راه‌اندازی ‌ایمیل مارکتینگ، ارتباط بلند مدت با مشتریان است که چند کاربرد برای شما خواهد داشت :

  1. شما می‌توانید خبرنامه‌هایی را تدوین نموده و به صورت ماهانه یا هفتگی در اختیار مشتری قرار دهید. هدف از این کار، افزایش آگاهی کاربر نسبت به دستاورد‌های جدید در حوزه فعالیتی شما است. در واقع با این کار، مشتری را پایبند خود خواهید کرد چون شما آخرین مطالب آموزشی را با بیانی عالی در اختیار او قرار می‌دهید.
  2. همچنین شما می‌توانید از طریق ‌ایمیل مارکتینگ، محصولات خود را به مشتری معرفی نمایید.
  3. قطعا یکی از عواملی که بر ارتقا کیفیت خدمات و محصولات شما تاثیر می‌گذارد، بررسی نظرات مشتریان است. از طریق بازاریابی ‌ایمیلی می‌توانید از نظرات آن‌ها بهره گرفته و در فعالیت‌های خود اعمال نمایید.
  4. همچنین ‌ایمیل مارکتینگ امکان انجام امور مربوط به خرید همانند ارسال فاکتور، رسید خرید و . . . را فراهم می‌کند.

مزیت های ‌ایمیل مارکتینگ

مزیت های ‌ایمیل مارکتینگ

روش‌های بسیار زیادی برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد اما قطعا شما باید وقت و هزینه خود را بر روی روش‌هایی متمرکز کنید که نه تنها در کوتاه مدت نتیجه بسیار عالی با خود به همراه خواهند داشت بلکه به حفظ ارتباط شما با مشتریان به صورت بلند مدت کمک می‌کنند. ‌ایمیل مارکتینگ یکی از همین ابزار‌ها است که مزیت‌های زیادی را برای کسب و کار شما خواهند داشت :

شما باید بررسی کنید به ازای هزینه‌ای که برای استفاده از ابزار‌های دیجیتال صرف می‌کنید، چه مقدار سود به دست خواهید آورد.جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است ‌ایمیل مارکتینگ کمک می‌کند نه تنها مشتریان خود را حفظ کنید بلکه در کوتاه مدت، سرمایه شما با یک سود عالی، باز خواهد گذشت. در نتیجه اینگونه می‌توان نتیجه‌گیری کرد که بازاریابی‌ ایمیلی، روشی کاملا اقتصادی است.

در دنیای امروز که رقابت‌های کاری زیاد شده است، شما هر لحظه که بتوانید مشتری بیشتری جذب کنید، قطعا در این رقابت، پیروز خواهید شد. شما تنها با پرداخت هزینه سامانه‌ ایمیل مارکتینگ، می‌توانید در سریع‌ترین زمان، کسب و کار خود را به افراد زیاد معرفی کنید از طرف دیگر، تنها یکبار برای خرید ابزار بازاریابی ‌ایمیل هزینه کرده‌اید و تا همیشه می‌توانید از آن استفاده کنید.

شما می‌توانید هر نوع محتوا شامل متن، عکس، لینک و. . . را از طریق ‌ایمیل برای کاربران ارسال نمایید.

هچنین این امکان برای شما وجود دارد که مشتریان خود را براساس محصولاتی که بیشتر خرید کرده‌اند، دسته‌بندی کرده و‌ ایمیل‌های متناسب با هر دسته را به صورت یکجا، برای آن‌ها ارسال نمایید. برای مثال کاربرانی که بیشتر در زمینه موبایل و تجهیزات جانبی آن خرید و جستجو داشته‌اند را در یک گروه قرار داده و ‌ایمیل‌هایی که برای آن‌ها جذاب خواهد بود را در زمانی‌های مشخص، برای این گروه ارسال نمایید.

پکیج ویژه بانک ایمیل

 

نکته بسیار مهم این است که چون ‌ایمیل مارکتینگ جایگاه ویژه‌ای در بازاریابی اینترنتی دارد، سرویس‌هایی برای این ابزار معرفی شده که کمک می‌کنند شما بتوانید رفتار کاربران و مشتریان خود را پیگیری کنید. در نتیجه شما متوجه خواهید شد آیا کاربران از محتوای ‌ایمیل‌های شما و همچنین خدمات ارائه شده با آن راضی هستند یا خیر. چون عدم رضایت کاربران باعث می‌شود به مرور زمان، تعداد آن‌ها کم شده و در نتیجه کسب و کار شما افت پیدا خواهد کرد.

یکی از مشکلاتی که اغلب افراد در بازاریابی اینترنتی دارند این است که چگونه می‌توان تعداد کاربران و دنبال‌کنندگان خود را زیاد کرد؟ زمانی که کاربری بخواهد در یک سایت ثبت نام کرده و یا اینکه یک اپلیکیشن را راه‌اندازی کند، در اغلب موارد برای ثبت نام، به آدرس‌ ایمیل نیاز خواهد بود. بنابراین اگر برای ورود به سایت خود از کاربر بخواهید آدرس ‌ایمیل را وارد کند و یا اینکه از او بخواهید فرم نظرسنجی را تکمیل نماید، شما به راحتی، به یک راه ارتباطی مفید و موثر با او دسترسی پیدا کرده‌اید.

راهکار‌های موفقیت در ‌ایمیل مارکتینگ

راهکار‌های موفقیت در ‌ایمیل مارکتینگ

شرکت‌های زیادی در زمینه راه‌اندازی ابزار‌ها و سامانه‌های دیجیتالی برای بازاریابی اینترنتی فعالیت می‌کنند اما همه آن‌ها، معتمد و معتبر نیستند. تیم ‌ایمیل بانک پلاس تا به حال با مشتریانی برخورد داشته است که کسب و کار اینترنتی ناموفقی داشته‌اند چون مدیریت خوبی بر روی روش‌های بازاریابی وجود نداشته و حتی از این ابزار‌های دیجیتالی به درستی استفاده نکرده‌اند. برای مثال برخی این تصور را دارند که منظور از بازاریابی ‌ایمیلی، ارسال انبوهی از ‌ایمیل‌ها برای کاربران و مشتریان است. نتیجه چنین عملکرد اشتباهی این است که مشتری خسته شده و حتی ممکن است نسبت به کسب و کار شما تصور بد پیدا کند. در واقع شما به دلیل عدم آگاهی از نحوه کار با ابزار‌های دیجیتال، مشتری‌های خود را از دست می‌دهید. با توجه به اهمیت ابزار ‌ایمیل مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی، لازم است بدانید که چگونه باید از آن استفاده نمود تا نهایتا ‌ایمیل مارکتینگ موفق داشته باشید:

۱- شناسایی مخاطبان

در اولین قدم شما باید مخاطبان خود را به خوبی شناسایی کنید چون قرار است محتوایی باب میل آن‌ها تولید گردد. در واقع رمز موفقیت و ماندگاری کسب و کار اینترنتی، حفظ کاربر و مشتری است. هر چه محتوای تولیدی به نیاز مخاطب نزدیک‌تر باشد، علاقه او برای باز کردن‌ ایمیل‌ها بیشتر می‌شود. در نتیجه سایت شما در ذهن او حک خواهد شد. اما اکنون این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان مخاطبان را شناسایی نمود؟ برای این منظور راهکار‌هایی وجود دارد که چند مورد را مثال خواهیم زد :

برای کاربران و مشتریانی که برای اولین بار از سایت شما دیدن می‌کنند، فرم نظرسنجی ارسال کنید اما در انتخاب سوالات دقت داشته باشید که زیرکانه و حرفه‌ای عمل نمایید. برای مثال از او در مورد تنوع محصولات یا خدمات، میزان جذابیت محصولات، انتظارات او و. . سوال بپرسید. در این صورت با علاقمندی‌های او آشنا خواهید شد.

راه دیگر این است که مشتریان خود را براساس بیشترین خرید از نوع خاصی محصولات، دسته‌بندی کرده و ‌ایمیلی‌هایی برای آن‌ها ارسال نمایید که با خرید‌های آن‌ها تطابق داشته باشد.

۲- تولید محتوای جذاب

کاربر به دنبال محتوای جذاب، خاص و جدید است و حاضر نیست وقت خود را برای خواندن مطالب تکراری تلف کند. لذا برای اینکه ‌ایمیل مارکتینگ موفق داشته باشید، حتما به یک تیم تولید محتوای حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. برای این منظور می‌توانید بر روی کمک تیم ایمیل بانک پلاس حساب کنید. تولید خبرنامه، فصلنامه، ویدیو‌های معرفی محصول، ارائه مطالب به روز و جذاب و. . . از جمله مواردی است که باید در تولید محتوا به آن توجه داشت و تیم ما با انجام تمام این موارد، از کسب و کرا شما حمایت خواهند کرد.

۳- افزایش تعامل با کاربران

اما نکته بسیار مهم که در بازاریابی ‌ایمیلی باید به آن توجه داشت، تعامل با کاربران است. برای مثال از کاربر بخواهید نظرات خود را در مورد هر محتوا، برای شما ارسال کند. در این صورت او متوجه می‌شود که شما به نظرات کاربران خود اهمیت می‌دهید. از سویی دیگر، این دیدگاه‌ها به ارتقا کیفیت خدمات و محصولات شما کمک خواهند کرد. راهکار دیگر برای افزایش تعامل با کاربران از طریق‌ ایمیل مارکتینگ این است که آن‌ها را به بهانه‌ای، دعوت به سایت کنید. مثلا در انتهای هر‌ ایمیل، از آن‌ها بخواهید ویدیوی مربوط به این محتوا را در سایت مشاهده کنند. با این کار بازدید سایت نیز بیشتر خواهد شد.

۴- داشتن برنامه‌ریزی

برای استفاده از ‌ایمیل مارکتینگ باید برنامه‌ریزی داشته باشید. به این معنا که محتوا‌های ارسالی باید طبق یک برنامه زمانی مشخص، برای مخاطبان ارسال شوند به گونه‌ای که کاربر دقیقا در آن زمان معین، منتظر پیام شما بوده و ‌ایمیل خود را چک کند. این نظم در بازاریابی ‌ایمیلی باعث خوش‌نامی شما نیز خواهد شد و اعتبار کسب و کار شما را در ذهن مخاطبان بیشتر می‌کند.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *