موبایل مارکتینگ یا همان بازاریابی موبایلی چیست؟

اگر به تازگی کسب و کار اینترنتی خود را شروع کرده و دوست دارید بتوانید در مدت زمان کوتاه، فروش خود را زیاد کنید، قطعا باید بازاریابی اینترنتی را با یک تیم حرفه‌ای آغاز نمایید. روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد اما ما در این مقاله شما را به یک راهکار جادویی یعنی موبایل مارکتینگ آشنا خواهیم کرد. در عصر حاضر، شاهد دو اتفاق بسیار مهم شامل پوشش اینترنت با سرعت بالا در تمام نقاط کشور و استفاده اغلب مردم از گوشی‌های هوشمند هستیم. همین دو اتفاق، برگ برنده‌ای برای شما خواهد بود تا از طریق بازاریابی موبایلی بتوانید کسب و کار خود را توسعه داده و هر روز، به جمعیت مشتریان و آمار فروش خود اضافه کنید. فراموش نکنید که از این پس، میزان فعالیت شما در زمینه بازاریابی اینترنتی، شانس موفقیت کسب و کار شما را بیشتر خواهد کرد.

موبایل مارکتینگ
منظور از موبایل مارکتینگ (Mobile Marketing) چیست؟

منظور از موبایل مارکتینگ (Mobile Marketing) چیست؟

اگر بخواهیم موبایل مارکتینگ را به زبان ساده تعریف کنیم، به معنی دسترسی به کاربران و مخاطبان هدف، از طریق گوشی‌های هوشمند است. اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ در حال حاضر اغلب مردم در طول روز، عمده وقت خود را با تلفن همراه سپری می‌کنند. گشت و‌گذار در دنیای مجازی به منظور دستیابی به آخرین اخبار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، ارتباط با دوستان، انجام امور کاری و در نهایت خرید، از جمله اموری است که با موبایل به سرانجام می‌رسند. در اینجا است که موبایل مارکتینگ اهمیت خود را نشان می‌دهند. در بازاریابی اینترنتی شما باید به سراغ ابزار‌های دیجیتال که در مدت کوتاهی، بهترین نتیجه را ارائه کرده و ماندگار هستند، بروید. ما به چند دلیل مهم، به شما توصیه می‌کنیم که از همین الان، بازاریابی موبایلی را آغاز نمایید:

 1. همانطور که گفته شد، عمده مردم دارای گوشی‌های هوشمند هستند و امکانات این دسته از گوشی‌ها به حدی پیشرفته شده که مردم ترجیح می‌دهند حتی در سفر‌های کاری، لپ تاپ را کنار بگذارند چون جابجای آن سخت است و گوشی هوشمند، به خوی قابلیت جایگزینی برای لپ تاپ را دارد.
 2. پوشش وسیع اینترنت در تمام دنیا باعث شده است که مردم همگام با پیشرفت گوشی‌های هوشمند، عمده جستجو‌های خود در گوگل را از طریق موبایل انجام دهند.
 3. از همه مهمتر اینکه در حال حاضر برنامه‌هایی برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده است که امکان خرید‌های اینترنتی، انجام امور بانکی، مطالعه و. . . را برای کاربران تسهیل کرده است.

همین سه دلیل کافی است تا از همین الان فعالیت خود در زمینه موبایل مارکتینگ را آغاز نمایید. البته این روش بازاریابی اینترنتی اگر چه نتیجه چشمگیری ارائه می‌کند اما قطعا به یک تیم حرفه‌ای برای اجرای کار نیاز دارد تا همه چیز حساب شده و با برنامه پیش برود. ما به شما تیم ‌ایمیل بانک پلاس را پیشنهاد خواهیم داد تا شروعی طوفانی و موثر در بازاریابی اینترنتی داشته باشید. این نکته را متذکر می‌شویم که با توجه به پیشرفت‌های روزافزون گوشی‌های هوشمند و افزایش سرعت اینترنت، هر هزینه‌ای که برای بازاریابی موبایلی پرداخت کنید، قطعا همانند سرمایه‌گذاری دائمی و رو به رشد خواهد بود که در مدت کوتاهی، نه تنها اصل سرمایه بلکه سود چند برابری را نصیب شما خواهد کرد.

مهمترین مزیت ‌های موبایل مارکتینگ

مهمترین مزیت ‌های موبایل مارکتینگ

قطعا تا این قسمت از مقاله متوجه اهمیت موبایل مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی شده‌اید اما با این حال، باز هم ترجیح می‌دهیم در مورد مزایای بازاریابی موبایلی با شما عزیزان صحبت کنیم تا بهتر بتوانید در این زمینه تصمیم‌گیری کنید:

به مخاطبان بیشتری دسترسی خواهید داشت.

همانگونه که گفته شد، اغلب مردم در هر گروه سنی و با هر سطحی علمی، دارای گوشی‌های هوشمند هستند و این یک فرصت طلایی برای شما خواهد بود تا بتوانید با تعداد زیادی از مخاطبان و کاربران، در ارتباط باشید. همه مردم از صبح که بیدار می‌شوند تا زمانی که می‌خواهند به رختخواب رفته و استراحت کنند، روزانه چندین بار موبایل خود را چک می‌کنند و شما از طریق ورود به شبکه‌های اجتماعی، می‌توانید هر لحظه در کنار آن‌ها باشید.

سرعت بازاریابی اینترنتی بیشتر می‌شود.

دسترسی به مخاطبان بیشتر به معنی شانس بیشتر در به دست آوردن مشتری و افزایش درآمد خواهد بود. در نتیجه شما از طریق موبایل مارکتینگ می‌توانید ره صد ساله را در مدت کوتاهی سپری کرده و به سود بسیار خوبی دست پیدا کنید.

از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه است.

توصیه ما به شما این است که برای بازاریابی اینترنتی به سراغ راه‌هایی بروید که همیشگی بوده و تا زمانی که کسب و کار اینترنتی دارید، بتوان از آن استفاده نمایید. برخی از افراد برای اینکه هزینه کمتری پرداخت کنند، به سراغ روش‌های ارزان قیمت ‌می‌روند و چون نتیجه خوبی به دست نمی‌آورند، راه بعدی را امتحان خواهند کرد. اگر مبلغی که صرف کرده‌اید را محاسبه کنید، متوجه خواهید شد چند برابر موبایل مارکتینگ، هزینه پرداخت نموده‌اید. لذا پیشنهاد می‌کنیم به جای از این شاخه به آن شاخه رفتن، یک مسیر اصلی و درست را انتخاب نموده و به صورت اصولی و دقیق کار خود را آغاز نمایید. البته نگران چگونگی انجام آن نباشید کافی است یک تیم حرفه‌ای همانند ‌ایمیل بانک پلاس را در کنار خود داشته باشید تا بدون مشکل و به بهترین شکل ممکن، بازاریابی موبایلی را پیش برده و در میان رقیبان، کسب و کار خود را رونق دهید.

با مشتری، تعامل بیشتری خواهید داشت.

برای مثال فرض کنیم که شما در شبکه‌های اجتماعی همانند تلگرام، واتس آپ یا اینستاگرام فعالیت می‌کنید. مخاطب می‌تواند هر زمان که بخواهد، به شما پیام داده و شما سریعا به او پاسخ دهید ولی اگر قرار باشد تنها به ارتباط از طریق سایت اکتفا کنید، شاید دیر پاسخ سوال داده شده و در نتیجه کاربر به طور کلی فراموش کند که برای شما داخل سایت پیغام گذاشته است. در نتیجه احتمال بازگشت به سایت شما، بسیار کم خواهد شد.

نحوه توسعه استراتژی موبایل مارکتینگ

نحوه توسعه استراتژی موبایل مارکتینگ

اکنون که با اهمیت و جایگاه بازاریابی موبایلی در کسب و کار اینترنتی آشنا شدید، زمان آن فرارسیده است که با یک استراتژی درست، موبایل مارکتینگ را شروع کنید. برای این منظور باید گام به گام عمل نمایید :

۱- اهداف خود را از موبایل مارکتینگ مشخص کنید.

در اولین قدم شما باید هدف خود را از بازاریابی موبایلی مشخص کنید تا بتوانید با یک برنامه‌ریزی درست و آینده‌دار پیش بروید. لازم است جلسه‌ای با مدیران شرکت خود و همچنین تیمی که قرار است در این زمینه شما را یاری کند داشته باشید و مواردی را بررسی نمایید:

 1. این کسب و کار فعلی قرار است تا چه اندازه پیشرفت کند؟
 2. آیا برای راه‌اندازی موبایل مارکتینگ تجهیزات و امکانات لازم در اختیار دارید؟
 3. چه تغییراتی باید در بازاریابی اینترنتی و سایت اعمال گردد تا بتوان بازاریابی موبایلی را توسعه داد؟
 4. آیا به فکر سرمایه‌گذاری بلند مدت هستید؟
 5. تا چه اندازه قرار است برای موبایل مارکتینگ هزینه کنید؟

در واقع شما باید یک تیم مشاوره و پشتیبانی قوی همانند تیم ‌ایمیل بانک پلاس در کنار خود داشته باشید تا اهداف دسته‌بندی شده و با قدرت، در عرصه بازاریابی موبایلی ظاهر شوید.

۲- مخاطبان خود را شناسایی کنید.

اکنون به مرحله بسیار مهم و اصلی در موبایل مارکتینگ می‌رسیم که همان شناسایی مخاطبان است. تمام موفقیت شما در فروش محصولات، به میزان جذب مشتری بستگی دارد. در واقع هدف نهایی شما از صرف هزینه برای بازاریابی اینترنتی این است که بتوانید هر روز مخاطبان بیشتری را به مشتری تبدیل نموده و فروش خود را بیشتر کنید. به جای اینکه بخواهید وقت خود را برای حجم زیادی از کاربران تلف کنید که شاید نیمی از آن‌ها برای همیشه شما را کنار بگذارند، بر روی مشتریان واقعی تمرکز کنید. اما اکنون این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان مخاطبان را شناسایی کرد؟ راه‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد. برای مثال از کاربر بخواهید نظرات خود را در مورد خدمات و محصولات سایت بیان کنید. در شبکه‌های اجتماعی انواع محصولات و خدمات خود را معرفی نموده و از مخاطبان بخواهید برای ارتقا کیفیت محصولات، نظرات و پیشنهادات خود را اعلام نمایند.

۳- سایت شما باید ریسپانسیو باشد.

شاید تا به حال این اتفاق برای شما رخ داده است که وقتی با موبایل وارد یک سایت می‌شوید، تمام صفحات آن بهم ریخته و به همین دلیل، سریعا از آن خارج می‌شوید. فراموش نکنید که اگر کاربران مدت زمان کوتاهی را در سایت بمانند و سریعا از آن خارج شوند، گوگل امتیاز منفی برای شما قائل خواهد شد. با توجه به اینکه اغلب مردم از طریق موبایل وارد سایت‌ها می‌شوند، طراحی سایت باید به گونه‌ای باشد که متناسب با اندازه صفحه مرورگر کاربر، تغییر کرده و هم اندازه با آن شود.

۴- فعالیت موبایل مارکتینگ را آغاز نمایید.

برای بازاریابی موبایلی راه‌های مختلفی وجود دارد که به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

 1. حتما برای کسب و کار خود اپلیکیشن طراحی کرده و تمامی خدمات خود را در این اپلیکیشن تعریف نمایید.
 2. در شبکه‌های مجازی فعالیت خود را شروع کنید. البته هدف از حضور در شبکه‌ها، تنها معرفی محصولات نیست بلکه باید محتوا‌های آموزشی برای کاربران ارائه کرده و به نوعی آن‌ها را ترغیب کنید که به سایت شما مراجعه کنند.
 3. بخشی از موبایل مارکتینگ به بازاریابی پیامکی اختصاص دارد. برای مثال زمانی که محصولات جدید را وارد سایت می‌کنید، کاربر را با ارسال یک پیامک، آگاه نمایید.

کلام آخر

موبایل مارکتینگ به عنوان یک راهکار بسیار مفید و آینده‌دار در زمینه بازاریابی اینترنتی شناخته شده است که کمک می‌کند شما روزانه، با تعداد زیادی از کاربران و مشتریان خود در ارتباط بوده و آمار فروش خود را بیشتر کنید. اما به خاطر داشته باشید که همزمان با شما، رقبای کاری شما نیز بازاریابی موبایلی را آغاز کرده‌اند لذا برای اینکه بتوانید جایگاه بسیار خوبی به دست بیاورید، لازم است با یک تیم حرفه‌ای همکاری داشته باشید. ما به شما تیم ‌ایمیل بانک پلاس را پیشنهاد می‌دهیم که مجموعه‌ای معتبر و توانمند در زمینه بازاریابی اینترنتی بوده و در تمامی مراحل کار به بهترین شکل ممکن شما را حمایت خواهد کرد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *